Istorijat Mađarskog Kulturnog Centra „Šandor Petefi“ iz Novog Sada

Novi Sad je južni bastion vojvođanskih mađara. Ovdašnji mađari su prošli mnoga iskušenja, ali su uprkos svim teškoćama uspeli da sačuvaju svoj maternji jezik, kulturu i tradiciju.

U jesen 1931. osnovano je Zemljoradničko društvo.

U jesen 1941. godine Zemljoradničko društvo je donelo odluku da se kupi plac u današnjoj ulici Jožef Atile pod brojem 16 kako bi se tu izgradio kulturni centar sa velikom pozorišnom salom.

Svečano otvaranje je održano 15. marta 1943. godine.

Oktobra 1944. godine Klub čitalaca i Zemljoradničko društvo je prestalo da postoji, njihova arhiva je uništena, a biblioteka razorena.

Dana 17. juna 1945. godine u glavnoj sali zgrade osnovan je novosadski Mađarski Kulturni Centar.

22. jula 1951. godine je tadašnja uprava odlučila da promeni naziv organizacije u Kulturno Umetničko Društvo Petefi Šandor, čime je počelo novo poglavlje u kulturnom životu stanovnika Telepa. Nastali su dramski odsek, hor, folklorna grupa, likovna radionica, književna, muzička i ritmička grupa. Pošto je dramska sekcija bila najpopularnija i najaktivnija, osnovano je Amatersko pozorište „Šandor Petefi“.

Između 1951. i 1957. su se u Kulturnom Umetničkom Društvu ostvarile mnoge lepe ideje. Ljubitelji umetnosti učinili su sve što su mogli da ostvare trajni uticaj u oblasti kulture.
U klubu su se svake nedelje održavale priredbe, kulturni programi, zabavne večeri, omladinska druženja, čajanke i igranke. Književne večeri su imale stalnu publiku koja je svojim radom promovisala literaturu. Organizovana su druženja za starije članove. Među članovima Kulturno Umetničkog Društva je bilo likovnih umetnika amatera, fotografa, ali su zvanično počeli da funkcionišu 1972. godine.

Telepska biblioteka i Klub čitalaca pozitivno su uticali na novosadske Mađare. Često su organizovane književne večeri koja su postala omiljeno mesto za okupljanje mladih.

Osamdesetih godina prošlog veka je kulturni život Umetničkog Društva na Telepu bio na svom vrhuncu. Funkcionisalo je devet sekcija: muzička, horska, glumačka, folklorna, recitatorska, likovna, informativna, scensko – umetnička grupa, odvijao se veoma aktivan klupski život. Ove sekcije su imale 22 radionice, grupe i ansamble. Mladi koji su se tu okupljali su uspešno predstavljali Kulturno Umetničko Društvo na raznim smotrama, kako u zemlji tako i u inostranstvu.

Prve godine devedesetih bile su veoma težak period u radu Kulturno Umetničkog Društva Petefi Šandor. Nisu se održavale priredbe i programi, međutim u to vreme je folklorna grupa doživela svoj procvat.

16. decembra 1994. Kulturno Umetničko Društvo „Šandor Petefi“ je postalo član Svetske federacije Mađara.

1996. godine je institucija dobila novo ime: Mađarsko Kulturno Društvo „Šandor Petefi“, čiji je glavni cilj bio da još više zbliži novosadske Mađare.

2010. bila je još jedna prekretnica u postojanju naše kuće, jer je dobilo novo ime zasnovano na vodećoj ideji modernog duha tog vremena i od tada je funkcionisala kao Mađarski Kulturni Centar Šandor Petefi.

Potpuno renovirani Mađarski Kulturni Centar „Šandor Petefi“ Novi Sad, čiji je osnivač Grad Novi Sad, osnovan je 26. maja 2021. godine, sa ciljem da svojim aktivnostima organizuje, razvija i obogaćuje kulturni život Mađara u Novom Sadu.