Историјат Мађарског Културног Центра „Шандор Петефи“ из Новог Сада

Нови Сад је јужни бастион војвођанских мађара. Овдашњи мађари су прошли многа искушења, али су упркос свим тешкоћама успели да сачувају свој матерњи језик, културу и традицију.

У јесен 1931. основано је Земљорадничко друштво.

У јесен 1941. године Земљорадничко друштво је донело одлуку да се купи плац у данашњој улици Јожеф Атиле под бројем 16 како би се ту изградио културни центар са великом позоришном салом.

Свечано отварање је одржано 15. марта 1943. године.

Октобра 1944. године Клуб читалаца и Земљорадничко друштво је престало да постоји, њихова архива је уништена, а библиотека разорена.

Дана 17. јуна 1945. године у главној сали зграде основан је новосадски Мађарски Културни Центар.

22. јула 1951. године је тадашња управа одлучила да промени назив организације у Културно Уметничко Друштво Петефи Шандор, чиме је почело ново поглавље у културном животу становника Телепа. Настали су драмски одсек, хор, фолклорна група, ликовна радионица, књижевна, музичка и ритмичка група. Пошто је драмска секција била најпопуларнија и најактивнија, основано је Аматерско позориште „Шандор Петефи“.

Између 1951. и 1957. су се у Културном Уметничком Друштву оствариле многе лепе идеје. Љубитељи уметности учинили су све што су могли да остваре трајни утицај у области културе.
У клубу су се сваке недеље одржавале приредбе, културни програми, забавне вечери, омладинска дружења, чајанке и игранке. Књижевне вечери су имале сталну публику која је својим радом промовисала литературу. Организована су дружења за старије чланове. Међу члановима Културно Уметничког Друштва је било ликовних уметника аматера, фотографа, али су званично почели да функционишу 1972. године.

Телепска библиотека и Клуб читалаца позитивно су утицали на новосадске Мађаре. Често су организоване књижевне вечери која су постала омиљено место за окупљање младих.

Осамдесетих година прошлог века је културни живот Уметничког Друштва на Телепу био на свом врхунцу. Функционисало је девет секција: музичка, хорска, глумачка, фолклорна, рецитаторска, ликовна, информативна, сценско – уметничка група, одвијао се веома активан клупски живот. Ове секције су имале 22 радионице, групе и ансамбле. Млади који су се ту окупљали су успешно представљали Културно Уметничко Друштво на разним смотрама, како у земљи тако и у иностранству.

Прве године деведесетих биле су веома тежак период у раду Културно Уметничког Друштва Петефи Шандор. Нису се одржавале приредбе и програми, међутим у то време је фолклорна група доживела свој процват.

16. децембра 1994. Културно Уметничко Друштво „Шандор Петефи“ је постало члан Светске федерације Мађара.

1996. године је институција добила ново име: Мађарско Културно Друштво „Шандор Петефи“, чији је главни циљ био да још више зближи новосадске Мађаре.

2010. била је још једна прекретница у постојању наше куће, јер је добило ново име засновано на водећој идеји модерног духа тог времена и од тада је функционисала као Мађарски Културни Центар Шандор Петефи.

Потпуно реновирани Мађарски Културни Центар „Шандор Петефи“ Нови Сад, чији је оснивач Град Нови Сад, основан је 26. маја 2021. године, са циљем да својим активностима организује, развија и обогаћује културни живот Мађара у Новом Саду.